PERTHERM PLUS - EX

Isı Yalıtımlı Dış Cephe Sıvası

TANIMI

Isı ve ses yalıtımı sağlayan, çimento esaslı ve perlitli manuel veya makine ile uygulanabilen sıva harcıdır.

TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Renk Beyaz
Kuru Birim Yığın Ağırlığı 400 ± 50 kg/m3
Basınç Dayanımı CSII
Eğilme Dayanımı > 0,5 Mpa
Bağ Dayanımı ≥ 0,2 N/mm2
Isıl İletkenlik T1
Kılcal Su Emme W1
Su Buharı Geçirgenliği ≤ 15
Yangına Tepki Sınıfı A1
Karıştırma İşlemi 5 dk karıştırma-3 dk dinlendirme-2 dk karıştırma
Kullanılabilme Süresi 2 saat
Çalışılabilme Süresi 20 dakika
Kuruma Süresi 4-6 gün
Uygulama Kalınlığı 10 mm - 30 mm
Üzerine Yapılacak Olan Uygulama İçin Beklenmesi Gereken Süre min. 2 gün (hava şartlarına bağlı olarak bu süre uzayabilir).
*    Yukarıda belirtilen değerler +23oC ve %50 bağıl nem için geçerlidir. Yüksek sıcaklıklarda süre kısalır, düşük sıcaklıklarda süre uzar.

KULLANIM ALANLARI

İç ve dış cephelerde; tuğla, beton, briket, gaz beton, vb. yüzeylerde yalıtım sıvası olarak kullanılmaktadır. Uygulandığı yüzeylerde, ses ve ısı yalıtımına katkı sağlar.

AVANTAJLARI

  • Yüksek ısı yalıtımı (T1) ve ses yalıtımı
  • A1 sınıfı yanmazlık
  • Klasik sıvalara göre 2-3 kat daha hafif
  • Hafifliği sayesinde binaların depreme dayanıklılığına yardımcı olur
  • Pratik ve hızlı uygulama imkânı
  • El ve makine uygulamalarına uygun

KULLANIM TALİMATLARI

Uygulama yüzeyi temiz, toz ve yağlardan arındırılmış, sağlam ve nemli olmalıdır. Uygulama öncesinde yüzey mutlaka nemlendirilmeli, çok sıcak ve rüzgarlı havalarda suya doyurulmalıdır. Uygulama öncesi çatlak ve deliklerin tamiri mutlaka yapılmalıdır. Yüzey düzgün olmalıdır. Brüt beton gibi parlak yüzeyler ve su emiciliği yüksek yüzeyler, uygulamadan en az 24 saat önce EKOKAT EKOASTAR ile astarlanmalıdır.

13 kg’lık bir torba EKOKAT Yalıtımlı Dolgu Sıvası’na ortalama 9-10,5 lt su ilave edilerek sıva makinesinde karıştırılmalı ve hazırlanan harç püskürtülerek uygulanmalıdır. Belirtilen su oranları dikkate alınarak; suyun tamamı bir defada katılmamalı, harcın kıvamına göre ayarlanmalıdır. Manuel uygulamalarda, karışım düşük devirli mikser ile belirtilen karıştırma sürelerine uygun olarak yapılmalı, çelik mala ile yüzeye uygulanarak mastarlanmalıdır. Uygulama kalınlığı tek katta 10 mm ile 30 mm arasında olmalıdır. İkinci kat ilk kat sertleştikten sonra (en az 2 gün sonra) maksimum 30 mm kalınlığında uygulanır. Yeterince sertleşince isteğe bağlı olarak perdahlanabilir. İklim şartlarına bağlı olarak, uygulamadan bir gün sonra, yüzey en az 3 gün boyunca sabah ve akşam olmak üzere gölgede 2 kere sulanır.

Harç içerisine hiçbir yabancı malzeme ilave edilmemeli, her torba bütün olarak kullanılmalı ve belirtilen su oranlarına dikkat edilmelidir. Raf ömrü dolmuş ürünlerle karıştırılarak kullanılmamalıdır. Farklı malzeme birleşim yerlerinde ve hareket olabileceği düşünülen noktalarda sıva filesi kullanılmalıdır. Uygulama sonrasında kullanılan tüm aletler kurumadan su ile yıkanmalıdır. Belirtilen süreler 20 °C yüzey ve ortam sıcaklığında geçerlidir, düşük ısıda süre uzar, yüksek ısıda süre kısalır. Teknik Bilgi Föyü’nde verilen uygulama şartlarına uyulmalıdır. Aksi taktirde ürünün son ürün performansı uygulama yöntemlerinden ve ortam koşullarından etkilenebilir.

+5oC altında 35oC üstünde uygulama yapılmamalıdır. Çok nemli ve/veya çok sıcak havalarda uygulama yapmaktan kaçınılmalıdır. Kuvvetli rüzgar ve direkt güneş altında uygulama yapmaktan kaçınılmalıdır. Donmuş, erimekte olan veya 24 saat içerisinde don tehlikesi olan yüzeylerde uygulanmamalıdır.

AMBALAJ

13 kg’lık kraft torbada, shrinkli paletli olarak hazırlanır.

TÜKETİM

1 cm sıva kalınlığı için 4 – 4,5 kg/m2

UYGULAMA ALETLERİ

Sıva makinesi, düşük devirli mikser, mastar, çelik mala.

UYGULAMA SINIRI

Metal, tahta, ahşap üstü yüzeyler üzerine direkt uygulama yapılmamalıdır. Alçı yüzeylerde uygulanmaz. Eski boyalı yüzey, hazır renkli sıva, dış cephe kaplaması, sağlam olmayan eski sıvalı, sürekli neme maruz kalabilecek, asbest çimento ya da yalıtım paneli yüzeyler üzerinde uygulanmaz.

DEPOLAMA VE RAF ÖMRÜ

Açılmamış orjinal ambalajında serin ve kuru ortamlarda depolanmalıdır. Direkt güneş ışığı altında bırakılmamalıdır. Raf ömrü üretim tarihinden itibaren 1 yıldır.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Uygulama esnasında, iş ve işçi sağlığına uygun elbisesi, koruyucu eldiven, gözlük, ve maske kullanılmalıdır. Kürlenmiş malzemenin tahriş edici etkilerinden dolayı, cilde ve göze temas etmesi halinde hemen bol su ve sabunla yıkanmalıdır. Yutulması durumunda acilen doktora başvurulmalıdır. Uygulama alanlarına yiyecek ve içecek malzemeleri sokulmamalıdır. Çocukların erişemeyeceği yerlerde depolanmalıdır.

S22: Tozlarını solumayın.
S26: Göz ile temasında derhal su ile yıkayın ve doktora başvurun.
S29: Kanalizasyona boşaltmayın.
S24/25: Göz ve cilt ile temasından sakının.
S37/39: Uygun koruyucu eldiven, koruyucu gözlük/maske kullanın.
S46: Yutulması halinde hemen bir doktora başvurun. Kabı veya etiketi gösterin

Risk İbareleri
R7/8: Solunum sistemini ve cildi tahriş edicidir.
R41: Gözde ciddi hasar riski.
R43: Cilt ile temasında hassasiyet oluşturabilir.

SORUMLULUK

Ürünün amacının dışında kullanılması veya yukarıda belirtilen teknik uygulama şartları ve önerilerine uyulmaması halinde oluşabilecek uygulama hatalarından firmamız sorumlu değildir. Bu teknik föydeki veriler yazıldıkları tarihteki bilgileri içermektedir. Üretici firma bunları değiştirme hakkını kendinde saklı tutar.

TS EN 998/1 T1 standardına uygundur.
CE Belgesi
Bayındırlık Poz No: 04.481

 

  • EK.3003.020.13
  • Beyaz
PERTHERM PLUS - EX
TÜKETİM HESAPLAYICI
Uygulama Kalınlığı ( mm )
Alan ( m2 )